« Späť

Predstavujeme vám spoločenstvo Maják

Predstavujeme vám spoločenstvo Maják

 

 

 

 

 

 

 

Pavol, si vedúcim košického spoločenstva Maják. Mohol by si nám predstaviť tento zaujímavý názov vášho spoločenstva? Ako vznikol?

Názov Maják vznikol krátko po tom, ako vzniklo spoločenstvo. V jeden víkend sme sa všetci stretli na jednom mieste, postili sme sa a chválili Pána. Zároveň sme sa modlili za víziu pre naše spoločenstvo. Prijali sme 3 body, ktoré mali definovať spoločenstvo: prinášať ľuďom svetlo Ježiša Krista, byť útočiskom pre hľadajúcich a stáť pevne na Božom slove. Ked sme si to povedali nahlas, napadlo nám, že tieto 3 vety sa spájajú v jednom objekte a to je maják. Tak sme si ho zvolili za naše meno.

 

 Myslím, že môžeme pokojne povedať, že patríte medzi väčšie spoločenstvá, aspoň podľa počtu členov. Povedz nám niečo o vašej vízii, o tom, čo robíte a pre koho to robíte, ako fungujete.

Našom praktickou víziou je byť majákom v Košiciach. Svietiť, byť tu pre ľudí a byť pevne zakorenení. Keďže sme vznikli ako vysokoškolské spoločenstvo, venujeme sa hlavne týmto ľuďom ako aj mladým rodinám. Mame teda manželskú a slobonú časť spoločenstva. Stretávame sa každý týždeň no vždy pri inej príležitosti. Jeden týždeň máme modlitbu chvály, kam môže prísť ktokolvek z vonku. Ostatné týždne su venované interným stretnutiam. Teda: formácii, skupinkám a modlitbe spoločenstva.

 

Tiež patríš medzi tých, ktorí sú v spoločenstve už dlhší čas. Prezraď nám, čo je podľa teba najdôležitejšie, aby také spoločenstvo, ako napr. vy, mohlo fungovať, rásť, rozvíjať sa?

Vždy sme vo vedení hovorili, že nemáme návod na to, ako viesť spoločenstvo. Nikto nás to nenaučil a jediné, čo sme mali a snažíme sa mať je vzťah s Bohom. Vedeli sme, že vznik a rýchly rast spoločenstva nie je naše dielo, ale je to Otcova práca. Preto vzťah s Bohom považujem za základnú a najdôležitejšiu vec. Všetko ostatné je len praktické vyjadrenie toho vzťahu. Urobili sme veľa chýb, ale Otec to vždy zmenil na požehnanie.

 

Ako vnímaš identitu vášho spoločenstva? Aký je rozdiel medzi niekoľkými nadšencami, ktorí sa stretávajú s nejakým spoločným cieľom (napr. nejaké stretká mladých) a tými, ktorí chcú vytvárať a prežívať identitu spoločenstva?

Identita je niečo, čo ľuďom pomáha uvedomiť si, kto sú a kde sú. Ak nájdu skupinu ľudí, s ktorými majú rovnaké hodnoty, pripoja sa k ním, lebo si uvedomujú, že to je to, čo chcú žiť a zdieľat medzi sebou. Niektoré skupinky ostanú malé, iné narastú viac. Z tohto pohľadu nevidím rozdiel medzi malou skupinkou a veľkým spoločenstvom, pretože v oboch sú ľudia, ktorí sa dokážu identifikovať s hodnotami dajnej skupiny.

 

Určite je pre rast každého spoločenstva nevyhnutná služba. Ako je to so službou u vás, aké má u vás miesto?

Aby sme mohli fungovať, musíme si navzájom slúžiť. Povzbudzujeme našich členov, aby si našli službu z existujúcich (hudba, vlajky, modlitba, evanjelizacia, detská služba – zatiaľ v náznakoch), alebo hľadali to do čoho ich pozýva Boh, a teda prichádzali s vlastným spôsobom služby.

 

Aký je podľa teba najväčší potenciál každého spoločenstva? Ako tento potenciál využívate vy?

Najväčší potenciál je vždy tam, keď robíme presne to, do čoho nás Boh volá. Keď sa v našom srdci rozhorí vášeň a cítime sa naplnení. Vždy po určitom čase sa musíme zastaviť a opäť sa pýtať Pana, či ideme správne. My sme práve v čase, keď hľadáme nové miesta, kam máme ísť. Teším sa, že keď to nájdeme, budeme opäť prinášať viac chutného ovocia.

 

Posledná otázka je adresovaná tebe ako vedúcemu spoločenstva – Čo je pre teba hlavným cieľom, ktorý by si chcel ako vedúci spoločenstva dosiahnuť počas tvojho pôsobenia?

Chcel by som, aby každý v Majáku mohol preživať domov, istotu, bezpečie, pochopenie a zmocnenie. Aby z dobrého zázemia mohol vychádzať von, tam kde ho spoločnosť potrebuje. Pritom by sa mal na svet pozerať cez Božiu optiku, slúžiť okoliu v plnosti Božích darov a byť zrelým človekom.

Viac o spoločenstve Maják nájdete na www.spolocenstvomajak.sk

 

Viac