« Späť

Hodnota ľudského života s Petrou Badániovou

Hodnota ľudského života s Petrou Badániovou

Krátky rozhovor s Petrou Badániovou, ktorá pracujete v Alexis, poradni pre ženy a dievčatá

 

Čo väčšinou prežívajú ženy, keď sa dozvedia, že počali?

Záleží, či sa na dieťatko tešili, alebo nie, ale ak sa pýtate vyslovene na naše klientky, tak šok, hnev, obrovský strach, zmätok.. A často aj veľmi zmiešané pocity, napríklad v prvom momente sa potešia, lebo v nich už dávno zrela túžba mať dieťatko, no na druhej strane ho čakajú s mužom, ktorého poznajú veľmi krátko, alebo sa s ním práve rozišli. Alebo si z finančných dôvodov netrúfajú zvládnuť starostlivosť o ďalšie dieťa. A žiaľ, niekedy na začiatku cítia vyslovene radosť, ale nečakane narazia na odpor otca dieťaťa, dokonca až na ultimáta typu „buď ja, alebo dieťa“. Strach o budúcnosť a sklamanie teda prídu až neskôr ako pocit šťastia.

 

Ako sa zmení matkino prežívanie po tom čo v jej vnútri vznikne nový život?

Mňa samu v poradni prekvapilo, ako veľmi aj tie ženy, ktoré nie sú vyslovene pro-life, vnímajú hodnotu nenarodeného dieťaťa. Predtým som si dlho žila v „kresťanskej bublinke“, kde sú tie postoje predsa len iné a myslela som si, že ženy, ktoré zvažujú potrat ako legitímnu voľbu, pravdepodobne voči svojmu „plodu“ nejaké intenzívne emócie necítia. Ale zrejme všetky tie tehotenské zmeny proste urobia svoje. Akoby sa pocit materstva v istej miere naštartoval hneď od začiatku.

Určite sú aj ženy, ktoré si dajú ukončiť tehotenstvo bez mihnutia oka, no v poradni sa s nimi stretávame len veľmi, veľmi zriedkavo. A je otázne, či tieto ženy v sebe niečo prirodzené nepotlačili. Ale aj ženy, ktoré sa na nás obracajú len s otázkami o interrupcii samotnej a tvrdia, že je to to najlepšie riešenie, sa zvyknú prerieknuť, že im za tým dieťaťom bude ľúto, alebo že to bolo ťažké rozhodovanie.  A nejde o to, že by im bolo ľúto za „nejakým“ dieťaťom, ale presne za týmto konkrétnym. To zas pekne opisujú klientky, ktoré máme u nás už po potrate – že hoci vedia, že môžu znova otehotnieť a naplniť si tak túžbu po bábätku, chceli by späť PRÁVE TOTO dieťa, ktoré dali preč.

 

Aký je vás postoj k ochrane ľudského života?

Život ako taký je najväčší zázrak vo vesmíre a život človeka, stvoreného na Boží obraz a vykúpený krvou Jeho Syna, je ešte nekonečne väčšia hodnota, presahujúca až do večnosti. Takže by nám malo záležať na tom, aby sa naplnil Boží zámer s ním. A „On nie je Bohom mŕtvych, ale Bohom živých.“ Takže som presvedčená, že ochraňovať ľudský život a jeho dobro, či už je ten život narodený alebo ešte nenarodený, má byť pre kresťana jednou z najvyšších priorít, z toho sa proste nedá vyvliecť. Ale samozrejme každý máme inú cestu, ako k tejto ochrane života prispieť.

 

Čo väčšinou radíte ženám v prípade nečakaného tehotenstva?

Asi taká najzákladnejšia rada je, aby si na rozhodnutie nechali čo najviac času a aby si zistili čo najviac o tom, aké majú možnosti (samozrejme najradšej si to s nimi prejdeme my v poradni, ale nie každá žena, ktorá sa na nás obráti, má o to vôbec záujem). Naša skúsenosť totiž je,  že by sa chceli rozhodnúť čím skôr, pretože to napätie, ktoré prežívajú počas rozhodovania, je obrovské. A človek pod veľkým stresom má tendenciu riešiť veci radikálnejšie, než keby mal „čistú hlavu“. Navyše naozaj častokrát vedia len máličko o alternatívach alebo rizikách. Ani sa nečudujem, o interrupcii sa píše a hovorí veľa, a zvyčajne ako o nejakom skvelom výdobytku, ktorý nesmie byť ženám odňatý, no o tom, že existujú organizácie ochotné slobodnej mamičke pomôcť, alebo že následky na psychike im hrozia oveľa viac, než napríklad neplodnosť, nevedia. Interrupcia pre ne potom môže byť príliš prvoplánová voľba. Takže vždy sa snažíme zorientovať ich v základných informáciách, vrátane napríklad prenatálneho vývinu, aby vedeli, že dieťa tu už teraz reálne je. A tiež v možnostiach riešenia, ktoré teraz majú, na čo majú nárok od štátu, od otca dieťaťa a podobne. Ale situácia každej ženy je jedinečná a aj naše odporúčania sa snažíme „ušiť na mieru“, nedá sa to podľa nejakej šablóny. No rozhodnúť sa nakoniec musí ona sama, či z toho niečo prijme, alebo nie. Z našej strany je to ponuka, ale rešpektujeme jej slobodnú vôľu.

Ďakujeme za rozhovor.

 

 

 

Viac