« Späť

5. Pôstna výzva: Miluj nežne a pravdivo

5. Pôstna výzva: Miluj nežne a pravdivo

Ľudia sú buď láskaví alebo prísni. No obe vlastnosti sú v charaktere dôležité. Tvoria dve strany jednej lásky. Lásky, ktorou miluje aj Ježiš. Ak si skôr z tých prísnejších, či drsnejších typov, musíš sa naučiť byť viac láskavejší a ak si skôr z tých jemnejších, potrebuješ sa naučiť tvrdšej láske, povedať pravdu aj keď to bolí.
Ľudia s tvrdším srdcom sa ženú za cieľom, lámu rekordy. Ich úsilie je natoľko dôležité, že aj ľudí považujú buď za nástroj na používanie, alebo za problém, ktorému sa treba vyhnúť. Potrebujú si uvedomiť, že v Božích očiach je každý človek nesmierne cenný a výnimočný, spomaliť a snažiť sa pochopiť prežívanie druhých, mať k nim súcit, lásku a úctu. Nežnú lásku v dnešnom odmeranom svete zúfalo potrebujeme. No bez jej náprotivku, bez prísnej lásky sa to môže zvrhnúť len na ufňukanú sentimentalitu, ktorá dláždi chodník klamstvu a vedie nakoniec k rozpadnutiu vzťahu. Pre láskavých ľudí nie je prirodzené milovať prísne. Je to určite ľahšie pre tých, ktorí sú od prirodzenosti tvrdší. No ak sa máme naučiť skutočne milovať, musíme spoznať, čo je to prísna láska. Prísna láska sa rozhodne povedať pravdu miesto vyhýbania sa skutočným problémom, pričom Bohu dôveruje, že to dobre dopadne. Boží pokoj je pokoj založený na pravde, skutočnej a trvalej. Svet potrebuje viac ľudí, ktorí druhých milujú s takou oddanosťou, že riskujú momentálne vyhovujúci vzťah a povedia, čo je potrebné povedať, aby ochránili dobro toho druhého.
Ježiš nás miluje tou najnežnejšou láskou, akú kedy môžeme spoznať. Zomrel za naše hriechy, vedie nás a oživuje svojim Slovom. Ježišova láska je zároveň najprísnejšia, s akou sa kedy stretneme. Pozná naše srdce a neváha nám povedať pravdu, keď zistí, že v nás prebýva hriech, bez ohľadu na našu bolesť. Miluje nás priveľmi na to, aby nám dovolil bezuzdne sa pustiť po ceste k vlastnej záhube. Láska je vždy nežná aj prísna. Taký je aj Kristov charakter. Na čom potrebuješ viac popracovať ty?

Viac